• 30 dni na zwrot
  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Ekspresowa wysyłka
  • Wysyłamy do Paczkomatów
  • Operator 8 salonów Nike i Adidas
  • Oryginalne produkty

Jak często zmieniać buty do biegania

2021-12-07
Jak często zmieniać buty do biegania

Nie da się ukryć, że bieganie obecnie jest uważane za jeden z najtańszych, a jednocześnie jest on niezwykle łatwo dostępny. Co więcej, bieganie nie wymaga specjalnej aranżacji sali treningowej, czy karty na siłownie. Może uprawiać je każdy, dokładnie wtedy kiedy chce i jak chce. Niemniej jednak, rozpoczęcie przygody z bieganiem wiąże się z niewielkim wydatkiem, który niestety będzie się cyklicznie powtarzał. Chodzi tu przede wszystkim o buty do biegania. Zwykle producenci określają ile km w butach biegowych danej marki można zrobić, a po tym czasie nadają się one do wymiany. Tak więc, jak często zmieniać buty do biegania?

Co ile wymieniać buty do biegania? - co wpływa na ich zużycie

Otóż warto wiedzieć, że buty do biegania dla początkujących, podczas zakupu których tak skrupulatnie dobieramy detale, a także odpowiedni rozmiar butów do biegania, nie są wieczne i przyjdzie czas, by się z nimi pożegnać. Jednak wielu biegaczy jednak wciąż zastanawia się kiedy wymienić buty do biegania. Okazuje się, że producenci zwykle gwarantują, że dana para obuwia sportowego wytrzyma od 300 do nawet 800 kilometrów. Jednak tak naprawdę, sposób w jaki zużywają się buty biegowe, a w szczególności buty do biegania w terenie jest kwestią czysto indywidualną i zależy od kilku czynników:

  • masy biegacza- jak łatwo można się domyślić, im biegacz jest cięższy tym szybciej zużyciu ulegną wszelakie pianki podkłady amortyzacyjne. Analogicznie im biegacz jest lżejszy, tym naciska on na podeszwę z mniejszą siłą i w efekcie materiały zużywają się znacznie wolnej.
  • specyfika buta do biegania- każdy but ma swoją własną, indywidualną specyfikę. Wartości podawane przez producentów są często mocno uśrednione. Im but do biegania jest bardziej startowy, tym mniejszą ma on amortyzację, a w efekcie będzie zużywał się znacznie szybciej. Istotne są również rodzaje zastosowanych w obuwiu pianek i amortyzacji.
  • teren i warunki zewnętrzne- to czynnik niezależny od biegacza, jednak ma on kluczowy wpływ na to, z jaką szybkością zużywają się buty do biegania. Co prawda buty do biegania w terenie z założenia powinny być o wiele bardziej solidne, jednak trudna i wymagająca nawierzchnia często ubija amortyzację, a także dewastuje obuwie od zewnątrz.

Ile wytrzymują buty do biegania? Jak się okazuje na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Mimo deklaracji producentów zachodzi również szereg czynników od nas niezależnych, które mogą, a jednak nie muszą przyczynić się do szybszego zużycia się obuwia biegowego. Ciężko również ustalić górną granicę w przypadku tego ile kilometrów buty do biegania wytrzymają. Co więcej, dużo również zależy od indywidualnych preferencji biegaczy, a także tego, na jaki model tego obuwia się oni zdecydują. 

Kiedy zmienić buty do biegania?

Znów na to pytanie niezwykle ciężko jest udzielić jednoznaczną odpowiedź. Mimo to, wielu biegaczy często zastanawia się kiedy wymienić buty do biegania? Czy zatem istnieje jeden, umownie przyjęty moment, w którym takiej wymiany należy dokonać? Zwróćmy uwagę na obecne modele butów dostępnych na rynku. Najnowsze, a tym samym najdroższe z nich zostały opatrzone dość obiecującą deklaracją producenta, która sugeruje, że dany model może być używany nawet przez 2 tysiące kilometrów. Nie da się ukryć, że buty do biegania nie są małym wydatkiem i z pewnością biegacze nie zbyt chętnie wyrzucają swoje stare, wysłużone już obuwie sportowe. Okazuje się jednak, że w butach do biegania śmiało można zrobić te deklarowane 2 tysiące kilometrów, a po tym dalej będą one wyglądały jak nowe. Buty do biegania co ile wymieniać? Można tu znów odnieść się do indywidualnych preferencji biegacza, a także do widocznych oznak zużycia butów sportowych. Tak więc co ile zmieniać buty do biegania? Zacznijmy od widocznych objawów ich zużycia. Jeśli więc zauważymy pęknięcia podeszwy, czy przerwania siatki, a także drastyczne zabrudzenia i inne defekty, może to oznaczać, że nadszedł czas na sprawienie sobie nowej pary obuwia biegowego. Nie tylko ma to względy estetyczne, ale również zadba odpowiednio o nasze bezpieczeństwo. Przerwania siatki i wierzchniej części buta mogą doprowadzić do ślizgania się stopy, a także nie zapewnią odpowiedniej stabilizacji podczas biegu, co może skończyć się dość bolesną kontuzją. Zatem znów jak często wymieniać buty do biegania? Istnieje również szereg innych objawów, które skłaniają nas do zakupu nowego modelu butów biegowych. Otóż najważniejsza jest podeszwa, która powinna płynnie amortyzować każdy krok biegacza. Wart z eksploatacją powierzchnia ta ulega ubiciu się, a co za tym idzie traci swoje pierwotne właściwości amortyzacyjne. Nie da się ukryć, że biegacz może wówczas odczuwać dyskomfort związany z każdym kolejnym krokiem, a także wyczuwać nawet najdrobniejsze nierówności terenu. Jest to więc jasny sygnał, że nasze buty nadają się do wymiany. Bieganie w tak wyeksploatowanym modelu ma niekorzystny wpływ na nasze stawy kolanowe i stawy skokowe, co może skutkować nie tylko urazem, ale także przykrymi dolegliwościami bólowymi w przyszłości.

pixel